10 miejsc w Polsce tylko dla zakochanych

Miejsca dla zakochanych

Być może zakochani mają swoje własne drogi, które potem zostają symbolicznie nazwane np. Aleją Zakochanych lub Mostem Zakochanych. Na świecie istnieją miliony miejsc i obiektów, które przypominają o potędze miłości. W Polsce również jest ich całkiem sporo.

Ławki dla zakochanych

Jednym z nich jest złamana ławka w Nowym Sączu. Jej niecodzienna konstrukcja sprawia, że siedzący zsuwają się do środka, co skutecznie ich ze sobą zbliża. Oparcie wieńczą serca z napisem „Ty, Ja, My”. Z roku na rok w miastach pojawia się coraz więcej tego typu ozdób.

Zupełnie inaczej wygląda ławeczka w Chełmnie. Tam w parku miejskim Nowe Planty, niedaleko Bramy Grudziądzkiej, stoi mosiężne siedzisko, na którym są wpatrzone w siebie postaci kobiety i mężczyzny.

Zakochane pomniki

Typowym pomnikiem jest rzeźba ułana i dziewczyny, odsłonięta w Grudziądzu, na rynku Starego Miasta w 2008 roku. Upamiętnia ona przedwojenne Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Kompozycję dopełnia umieszczony na dole fragment wiersza generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego: „Bo serce ułana, gdy położysz je na dłoń: Na pierwszym miejscu panna, przed panną tylko… koń.”

Kolejny pomnik, tym razem przyrody, to „zakochana para”. Są to wiekowe, niemalże zrośnięte ze sobą drzewa: sosna (270 lat) i dąb (180 lat), Rosną one na żółtym szlaku pieszym, prowadzącym do rezerwatu Zakręt. To dowód na to, że uczucia nie są jedynie domeną ludzką, Miłość, symbioza, istnieje także w świecie natury, choć nie zawsze możemy to dostrzec tak, jak w tym przypadku.

Ścieżki miłości

O nieodzownym związku uczuć i przyrody świadczy nazwa głównej ścieżki w parku Planty w Białymstoku. Brzmi ona Aleja Zakochanych. Przechadzający się nią mieszkańcy miasta, są otoczeni przez żywotniki. Pełen zieleni pejzaż dopełnia fontanna, której piękno nocą podkreślają barwne iluminacje. Droga o tej samej nazwie jest w Rewalu. Prowadzi ona wzdłuż morza, do tarasu widokowego. W trakcie spaceru można zobaczyć ławeczkę, na której siedzą Romeo i Julia oraz drugą z Małym Księciem i Różą.

Z kolei w Lubniewicach w 2012 roku powstał cały Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej. Znajduje się w nim Mostek Miłości z kłódkami – symbolem trwałości uczucia – oraz ławeczka zakochanych.

Mosty zakochanych

Wśród ważnych miejsc dla zauroczonych sobą par, nie może zabraknąć Mostu Tumskiego we Wrocławiu. Mimo że w kraju znajduje się kilkanaście tego rodzaju obiektów, ten jest zdecydowanie najsłynniejszy. Setki osób przypięły już do niego swoją miłość za pomocą kłódki, a kluczyk wrzuciły do Odry. Podobny mostek można podziwiać w parku im. księcia Józefa Poniatowskiego w Łodzi, gdzie każda zakochana para musi obowiązkowo mieć wspólne zdjęcie.

Liczne miejsca przypominające o miłości można mnożyć nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Jednak warto pamiętać, że są one jedynie symbolem piękna, które łączy ze sobą dwie dusze.

VN:F [1.9.21_1169]
Oceń artykuł:
"10 miejsc w Polsce tylko dla zakochanych" - Ocena: 1.9/5 (na podstawie 9 ocen)
Inne artykuły, które powinny Cię również zainteresować:
Romantyczne miasta w Polsce – odwiedź je w Walentynki!
Pomysły na Walentynki dla samotnych i singli

1 komentarz

  1. gorzkakostka pisze:

    Choc uwazam, ze nie jest najwazniejsze miejsce, a atmosfera to musze przyznac, ze moim ulubuionym miejscem na walentynkowe wyjazdy jest Ustka i hotel Lubicz. Pewnie to przez to, ze zareczylismy sie tam. Jednak taka atmosfera, klasa i wysoki standard w dobrej cenie to tylko tam. Do tego swietne spa i restauracja. No i plaza w Ustce jest chyba najpiekniejsza ze wszystkich

    VA:F [1.9.21_1169]
    0

Skomentuj